Левкоцитоспермия (историята на Тодор) |
Историята Тодор, както и много други пациенти, имаше стандартните за мъжа възражения, като "Защо да се лекувам, след като нямам оплаквания – нищо не ме боли, здрав съм и не виждам смисъл да се тъпча с хапчета". "Тогава да предложа инжекции вместо хапчета?" казвам аз на пациентите с чувство за хумор. И, разбира се, обяснявам как мъжете често са безсимптомни преносители на инфекции, които могат да се отразят негативно на репродуктивното здраве и при двата пола. "Нали спермограмата ми е в норма, само левкоцитите са завишени!" е силен, логичен и абсолютно... неправилен аргумент. Съвременната медицина може да установява предразположения и рискови фактори, както и да предлага мерки за профилактика и превенция на заболяванията, а не само лечение на вече развити болести. Какво е левкоцитоспермия? С този термин означаваме наличието на левкоцити (бели кръвни клетки) в еякулата над допустимата референтна граница. Терминът има старогръцки произход и е съчетание на думите: λευκος, leukos – бял; κύτος, kytos – кухина (клетка) и σπέρμα, sperma – сперма, семе. Как се установява левкоцитоспермия? Това е част от стандартния спермален анализ, популярен като спермограма. Какви са причините за левкоцитоспермия? Някои от възможните причини и рискови фактори, които могат да доведат до увеличен брой левкоцити в еякулата, са:
Как инфекцията причинява безплодие? Инфекцията на мъжките полови органи може да доведе до влошаване параметрите на сперматогенезата, като намаляване подвижността на сперматозоидите и увреждане на тяхната морфология. Острите инфекции могат да причинят уретрит, орхит, простатит и епидидимит. Някои от микроорганизмите могат директно да увредят герминативните и сертолиевите клетки. В хроничните и нелекувани случаи инфекцията може да причини запушване на каналите, по които преминават сперматозоидите, както и да са причина за спонтанни аборти. Какво следва? Препоръчително е да се направят следните прегледи и изследвания, за да се установи какви са причините за левкоцитоспермия:
По преценка на лекаря могат да се предложат и други, по-специфични и/или инвазивни процедури. Как се лекува? Като се има предвид високата честота на инфекциозно-възпалителните състояния на мъжките генитални пътища и свързания с това риск от необратимо безплодие, адекватното изследване за инфекция и възпаление трябва да бъде част от основното андрологично изследване при пациенти, които желаят да имат деца. Откриването на патогенни бактерии е индикация за антибиотична терапия, насочена към унищожаване на микроорганизмите, като задължително се лекуват и двамата партньори. Невинаги лечението може да предотврати трайни увреждания на параметрите на сперматозоидите, вероятно поради индуциране на персистиращи имунопатологични процеси в гениталния тракт. Допълнително лечение с нестероидни противовъзпалителни средства и антиоксиданти също е добре да се обсъди. Запомнете: заключението от спермалния анализ "левкоцитоспермия" не е диагноза, а повод да посетите лекар и да потърсите причините за наличието на левкоцити в еякулата. Възпалителните процеси на пикочо-половата система трябва да се лекуват, дори когато нямате оплаквания. Статията е част от поредицата "Мъжко здраве с д-р Мариела Даскалова" и е съвместна инициатива с нашите приятели от здравния портал Puls.bg.
|