Парвовирус B19 инфекция по време на бременност

Тази листовка е част от информационната серия за пациенти на ISUOG (Международната организация по ултразвук в акушерството и гинекология) и има за цел да Ви помогне да разберете какво представлява инфекцията с парвовирус B19, какви тестове ще са Ви необходими, както и какво е значението на диагностицирането на инфекция с парвовирус B19 за Вас, Вашето бебе и Вашето семейство.

Какво представлява инфекцията с парвовирус B19?

Инфекцията с парвовирус B19 е често срещана детска инфекция, която причинява Erythema infectiosum или „Пета болест“ (неправилно наричана „болест на шамара” заради специфичното зачервяване на бузите). Когато парвовирус B19 засяга бременна жена, инфекцията обикновено е лека и с добра прогноза за майката. Но може да се предава и вертикално и да засегне ембриона или плода.

Как се заразяваме с парвовирус B19?

Инфекцията с парвовирус В19 може да възникне навсякъде по света. Инфекцията с парвовирус B19 може да е изолирана или по-често да се появи като огнище, засягащо хората, живеещи на определено място. Взривовете са най-чести в края на зимата и началото на пролетта и се случват на всеки 3-6 години. Парвовирус B19 се предава предимно по респираторен (въздушно-капков) път. Други пътища на предаване включват контакт ръка в уста, преливане на кръвни продукти и плацентарно предаване (майката предава инфекцията на ембриона/плода).

Защо инфекцията с парвовирус B19 е важна?

Когато се зарази бременна жена, болките в ставите обикновено са единствените симптоми, присъстващи при до 50% от бременните жени. В 30-50% от случаите инфекцията се предава на плода. В повечето случаи на инфекция с парвовирус B19 по време на бременност плодът не е засегнат и инфекцията преминава спонтанно. Феталната инфекция обаче може да причини тежки усложнения като загуба на плода, анемия и фетален хидропс (аномално наличие на течност в плода).

За какво трябва да следите по време на бременност?

По време на бременност засягането на плода (наличие на фетален хидропс или увеличен размер на сърцето на плода) и признаците на фетална анемия (повишена скорост на кръвта в мозъчните кръвоносни съдове) трябва да се оценяват чрез ултразвук. Често се свързват полихидрамнион (увеличено количество на околоплодната течност) и плацентомегалия (дебелина на плацентата над 6 cm).

Трябва ли да направя още изследвания?

Ако Вашият лекар потвърди инфекция на майката с парвовирус B19 през първите 20 седмици от бременността, трябва да се направи ултразвук на плода, за да се оценят феталните признаци на инфекция и да се открие фетална анемия. Скринингът за фетална анемия трябва да се извършва при бременност над 18 седмици на всеки 1-2 седмици до 12 седмици след инфекцията на майката. Когато се наблюдават ултразвукови данни за засягане на плода, може да се предложи инвазивна диагностична процедура (кордоцентеза: поставяне на игла в матката за извличане на кръв от пъпната връв). Ако се потвърди фетална анемия, е показано вътрематочно кръвопреливане. Понякога може да е необходимо повече от едно кръвопреливане.

Къде да родя, за да получи бебето ми най-добри грижи?

В повечето случаи няма да е необходимо раждане в болница от най-високо ниво, като ще получите съвет за това от Вашия акушер-гинеколог. Извършването по време на бременността на вътрематочно кръвопреливане, което е било ефективно и е коригирало феталната анемия, не е абсолютна индикация за раждане в център за третична медицинска помощ.

Ще има ли последици за моето бебе, след като се роди?

Инфекцията с парвовирус B19 не причинява вродени нарушения на плода. Следователно, в повечето случаи на инфекция с B19 по време на бременност, плодът няма да е засегнат и инфекцията ще премине спонтанно. Инфекцията с парвовирус B19 при липса на фетален хидропс и анемия изглежда не причинява дългосрочна неврологична заболеваемост. И все пак, тежката анемия и наличието на фетален хидропс могат да бъдат свързани с дългосрочни неврологични последствия, особено в случаите, изискващи множество вътрематочни трансфузии.

Ще се повтори ли?

Парвовирус B19 осигурява постоянен имунитет при имунокомпетентни хора, така че веднъж заразени с парвовирус B19 няма риск от рецидив.

В Център по репродуктивно здраве „Д-р Васил Даскалов“ - Пловдив можете да направите консултация с висококвалифицирани специалисти по акушерство и гинекология, ембриология и фетална медицина относно рисковете от инфекции по време на бременност.