Олигозооспермия (историята на Димитър) |
Историята Димитър е от онези мъже, които приемат предизвикателствата на съдбата с хладен ум, а неуспехите само го амбицират. Когато се срещнахме за първи път, видях типичен бохем - страстен пушач, злоупотребяваше с алкохол и изобщо се опитваше да си навреди с всички законни средства. В момента, в който му казах, че от него зависи дали ще има деца, ми даде дума да направи всичко възможно да си подобри здравето. Какво е олигозооспермия? Олигозооспермия (oligozoospermia) е медицински термин, който означава, че общият брой сперматозоиди (или концентрацията на сперматозоиди в мл) е под долната референтна граница. Терминът идва от старогръцки през латински и е съчетание на думите: ολίγος, oligos – малко на брой, недостатъчно; ζωοv, zoon – живо същество и σπέρμα, sperma – сперма, семе. Според последното указание на СЗО за оценка на еякулата при мъжа в семенната проба трябва да има поне 15 милиона сперматозоиди в 1 мл и поне 39 милиона сперматозоиди в целия обем. Под този брой се поставя заключение олигозооспермия. Нормативната база в България не е актуализирана, затова в много лечебни заведения се използва предходния критерий за олигозооспермия, който е под 20 милиона сперматозоиди в мл и под 40 милиона сперматозоиди в еякулата. Това е в интерес на пациента, а не непознаване на съвременните указания. Как се установява олигозооспермия? Първоначално са необходими няколко спермални анализа при спазени условия. След установяване на олигозооспермия се преминава към изясняване на причините ѝ чрез алгоритъм от изследвания и консултации с различни специалисти. Защо е важен показател? Има няколко причини, поради които обръщаме особено внимание на броя сперматозоиди в еякулата:
Какви са причините за олигозооспермия? Някои от възможните причини и рискови фактори, които могат да доведат до намален брой сперматозоидите, са:
Как се лекува? Когато се открие причина за намаления брой сперматозоиди, тя се лекува консервативно или оперативно. Дори и да не се открие причина, е възможно да се приложи лечение за стимулиране на сперматогенезата. При твърде малък брой сперматозоиди може да се предложи асистирана репродукция. Ако няма лечение се предлага използването на донорски сперматозоиди. Запомнете: заключението "олигозооспермия" не е диагноза, а повод за посещение при лекар и търсене на причините за намаления брой сперматозоиди. Навременното им откриване и адекватно лечение са предпоставка за излекуване и възстановяване на репродуктивните способности. Статията е част от поредицата "Мъжко здраве с д-р Мариела Даскалова" и е съвместна инициатива с нашите приятели от здравния портал Puls.bg.
|